עמוד הבית
פרופיל משרד
דוגמאות לחוזי עבודה
ימי עיון והשתלמויות
דיני עבודה-המדריך המלא
קישורים
ייעוץ
פורסם בעיתונות
העסקת עובד במשק בית
טפסים דיני עבודה
ספר חוזים והסכמים
צור קשר
חיפוש
קטגוריות
רישום לעדכונים
קוד אבטחה
קראתי את תקנון האתר ואני מסכים לאמור בו.
כניסת משתמשים
שם משתמש:
סיסמה:
משתמש חדש ?
שכחת סיסמה ?
» משרד התמ"ת
» היתר לפיטורי עובד במילואים - ועדות תעסוקה
» בתי הדין לעבודה
» המוסד לביטוח לאומי
» רשות המיסים
» שירות התעסוקה
קטגוריה ראשית » שכר עבודה והלנה פריטים: 24
בעקבות פעילות אכיפה, חקירה והגשת כתב אישום של משרד הכלכלה כנגד מעסיקה פוגענית
קנס פלילי כולל בסך 112,500 ₪ הוטל לחברה שניכתה סכומים משכר עובדים אך לא העבירה את הסכומים לייעדם. חקירת מפקחי וחוקרי משרד הכלכלה הובילה להגשת כתב אישום כנגד חברת ס.מ. אבושולדום בע"מ בעמ ומנהלה החברה והעומד בראשה הורשעו ע"י שופט בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, צבי פרנקל השופט גזר על החברה קנס פלילי בסך 75,000 ₪, ועל המנהל 37,500 ₪ כמו כן, חויבה החברה לחתום על התחייבות להימנע מביצוע עבירות אלו למשך שלוש שנים. *יחידה מפרסמת: מינהל הסדרה ואכיפה, דוברות ופניות הציבור.

זכותו של עובד לתשלום שכר עבודה וחובתו להתייצב לעבודה בתקופת מצב ביטחוני מיוחד
משחר הקמתה של מדינת ישראל המצב הביטחוני בה איננו יציב. המעבר ממצב שיגרה למצב בו חבל ארץ שלם משותק ונתון למתקפה הינו דבר שכיח. בקיץ 2006 שהו תושבי הצפון בתוך מקלטים יותר מחודש, ובעשור האחרון נתונים תושבי הדרום למתקפות טילים אחת לכמה חודשים, המחייבות אותם לסטות משגרת יומם. עם ההודעה על מצב מיוחד, נוהג פיקוד העורף להוציא הנחיות שונות בדבר מגבלות חופש התנועה של האזרחים באיזור הנתון למתקפה, וכן קובע האם יתקיימו לימודים במוסדות החינוך ביישובים המצויים באיזור הסכנה.  סוגיה זו מעוררת שאלות במישור דיני העבודה:

בית הדין לעבודה הרשיע בפלילים מעסיק שלא ניהל רישום שעות עבודה של עובדיו
סעיף 25 לחוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א-1951, קובע כי באחריות המעביד לנהל פנקס שעות עבודה. עוד קובע הסעיף שלענין שעות עבודה, הרישום בפנקס שעות עבודה יבוצע באופן שוטף ויכלול רישום שעות עבודה בפועל. ב-20 ביוני 2012 ניתנה הכרעת הדין בתיק פלילי 1120-09 מדינת ישראל-משרד התמ"ת נגד גיל בן משה גיא. גיל הואשם שלא ניהל פנקס עבודה בהתאם להוראות חוק שעות עבודה ומנוחה. מאת: רונן פורת, רו"ח.

מעסיק לא הקפיד על רישום הפרטים הנדרשים בתלוש השכר ונקנס ב-35,750 ₪
לאחרונה אנו עדים למספר מקרים בהם נקנסו מעסיקים על ידי בתי הדין לעבודה בגין ליקויים שנמצאו ברישום תלושי השכר אשר הפיקו, וזאת בהתאם להוראות תיקון 24 לחוק הגנת השכר. מבין פסקי דין הרלוונטיים לעניין נאותות הרישום בתלושי השכר בחרתי לסקור שניים מהם ולהציג את הרקע לפסק הדין, מסקנות מתבקשות וכן המלצות לפעולה. מאת: רונן פורת, רו"ח.

בחישוב שעות עבודתו של עובד אין להביא בחשבון את הדקות אשר התייצב קודם לתחילת המשמרת. התעריף לחישוב שעות נוספות לאחר משמרת
בית הדין הארצי לעבודה קבע כי בחישוב שעות עבודתו של עובד אין להביא בחשבון את הדקות אשר התייצב קודם לתחילת המשמרת. עוד קבע בית הדין כי "גלישה" מעבר לשעות העבודה ממשמרת אחת לשניה אינה מעבירה את העובד לסטטוס של המשמרת המאוחרת, אלא מזכה אותו בשעות נוספות על בסיס השכר של המשמרת בה עבד.

בית הדין האזורי לעבודה הטיל על מעביד קנס בסך של 35,750 ₪ בגין עבירות של אי פירוט השכר בתלוש השכר לפי תיקון 24 לחוק הגנת השכר
בית הדין האזורי לעבודה הטיל על מעביד קנס בסך של 35,750 ₪ בגין עבירות של אי פירוט השכר בתלוש השכר לפי תיקון 24 לחוק הגנת השכר.                  

הנחיות משרד התמ"ת בעניין האכיפה הפלילית של תיקון 24 לחוק הגנת השכר
משרד התמ"ת פרסם הנחיות ועדכונים בדבר האכיפה הפלילית של תיקון 24 לחוק הגנת השכר. להלן נוסח ההנחיות והעדכונים.  

שכרו של עובד יכול שישתלם על בסיס אחר מיחידת זמן כל עוד עונה שיטת התשלום על דרישות חוק שכר מינימום
בית הדין האזורי לעבודה פסק, כי אין כל פסול בשיטת תשלום שכרם של הדיילים לפי מפתח של שעות טיסה בלבד, כאשר התעריף של שעת טיסה כולל בחובו את זמן הקרקע הנלווה לכך, שכן כל עוד שיטת התשלום עומדת במגבלות שכר מינימום, הרי שאין בה כל פסול, אף אם אינה משולמת על בסיס יחידת זמן.

טיפ כשכר עבודה
 בתי הדין לעבודה קבעו תנאים שרק בהתקיימם תשר למלצר ייחשב כשכר עבודה. להלן סקירת פסקי הדין בנושא.

טעות של המעביד בתשלום השכר לעובד, כך ששילם לעובד שכר ביתר לאורך תקופה ארוכה, אינה הופכת להיות חלק מתנאי ההתקשרות של העובד עם המעביד
עפ"י פסיקת בית הדין הארצי לעבודה, טעות של המעביד בתשלום השכר לעובד, כך ששילם לעובד שכר ביתר לאורך תקופה ארוכה, אינה הופכת להיות חלק מתנאי ההתקשרות עם העובד.


מועד תשלום השכר כאשר ה-9 לחודש נופל ביום מנוחה
על פי פסיקת בית הדין הארצי לעבודה, כאשר ה-9 לחודש נופל ביום מנוחה, יש לשלם את שכר העבודה לעובדים לפני מועד זה, אחרת יחוייב המעסיק בפיצויי הלנה.
זכויות עובד בעל שכר חודשי קבוע
להלן ריכוז זכויותיו של עובד שנקבע עימו שכר קבוע לכל חודש (ללא תלות במספר ימי העבודה בחודש).

זכויות עובד במישרה חלקית
מאיה, מזכירה בחברת תקשורת, הגיעה להסכמה עם מעסיקה כי היא תשנה את היקף משרתה ותעבור לעבוד במתכונת של חצי משרה (כ-4 שעות עבודה כל יום).   מעסיקה של מאיה מעונין לדעת מהן ההשלכות של שינוי היקף משרה, מבחינת חישוב זכויות סוציאליות.
סיכום על שכר נטו
אוראל התקבלה לעבודה כמזכירה במשרד רואי חשבון. אוראל סיכמה עם מעסיקה בתחילת העסקתה כי ישולם לה שכר נטו. אוראל מעונינת לדעת מה ההשלכות של הסכם שכזה?

שכר כולל – האפשרות לכלילת רכיבי שכר שונים בשכר
עומרי מועסק כמוכר בחנות צעצועים. בחוזה העבודה שלו סוכם על שכר חודשי בסך 7,000 ש"ח הכולל תמורה עבור עבודה במשרה מלאה, שעות נוספות ונסיעות.   עומרי מעונין לדעת, האם ההסכם שנחתם עמו חוקי ואלו רכיבי שכר ניתן להכליל בשכר העבודה היסודי שלו?קטגוריה ראשית » שכר עבודה והלנה פריטים: 24
כל הזכויות שמורות להילה פורת, עו"ד
טל: 072-2570600
סימפלי סמארט בניית אתרים
עמוד הבית מאמרים צור קשר