עמוד הבית
פרופיל משרד
דוגמאות לחוזי עבודה
ימי עיון והשתלמויות
דיני עבודה-המדריך המלא
קישורים
ייעוץ
פורסם בעיתונות
העסקת עובד במשק בית
טפסים דיני עבודה
ספר חוזים והסכמים
צור קשר
חיפוש
קטגוריות
רישום לעדכונים
קוד אבטחה
קראתי את תקנון האתר ואני מסכים לאמור בו.
כניסת משתמשים
שם משתמש:
סיסמה:
משתמש חדש ?
שכחת סיסמה ?
» משרד התמ"ת
» היתר לפיטורי עובד במילואים - ועדות תעסוקה
» בתי הדין לעבודה
» המוסד לביטוח לאומי
» רשות המיסים
» שירות התעסוקה
קטגוריה ראשית » חופש העיסוק פריטים: 13
פסיקה תקדימית: פיצוי בגין "אי תחרות" מהווה הכנסה הונית
ב- 7/8/13 ניתן פסק דין בעניין מאיר אבידן (ע"מ 24270-01-11), המהווה פריצת דרך חשובה באופן בו יש להטיל מס על התחייבות של עובד בכיר שלא להתחרות במעבידו לאחר פרישתו.

איסור על קבלת ביטחונות מעובד לשם הבטחת הישארותו בעבודה או כתנאי לקבלתו לעבודה
ביום 27.2.2012 פורסם ברשומות חוק איסור קבלת ביטחונות מעובד, התשע"ב-2012, אשר קובע איסור על קבלת בטוחות ומימושן מעובד או ממועמד לעבודה, לשם הבטחת הישארות בעבודה או כתנאי לקבלה לעבודה. להלן עיקרי החוק.

יש לאכוף את התחייבות העובד להגבלת עיסוקו בתחום ולתקופה מסוימת, במקרה שתנית ההגבלה נקבעה בהסכם וניתנה בעדה תמורה מיוחדת
בית הדין האזורי לעבודה פסק כי יש לאכוף את התחייבותו של עובד להגבלת עיסוקו וניתן צו כנגד העובד להימנע מכל תחרות בעסקי המעביד לשעבר וכנגד מעסיקתו החדשה האוסר עליה לגרום להפרת ההסכם שבין העובד לבין מעבידו לשעבר.

חיוב עובד לפצות את מעסיקו במקרה של הפרת חובת נאמנות/הגבלת עיסוק ואי תחרות/גזילת סוד מסחרי
 עובדים המפרים את חובת הנאמנות ותום הלב / התחייבות להגבלת עיסוק כלפי מעסיקיהם לשעבר או גוזלים סוד מסחרי, עשויים להיות מחויבים בפיצויים כספיים למעסיקיהם לשעבר.  

שידול לקוחות המעביד על ידי עובד לעבור לעבוד עימו לאחר שיעזוב את מקום עבודתו הינו בגדר הפרת חובת האמון החלה על העובד
האם שידול לקוחות המעביד על ידי עובד לעבור לעבוד עימו לאחר שיעזוב את מקום עבודתו הינו בגדר הפרת חובת האמון החלה על העובד?

צו מניעה זמני האוסר על עובד לעשות שימוש בחומר השייך למעבידו, לאחר סיום יחסי העבודה, למרות שאינו בגדר סוד מסחרי
בית הדין האזורי לעבודה נתן צו מניעה זמני, האוסר על עובד לעשות שימוש בחומר השייך למעבידו, לאחר סיום יחסי העבודה, למרות שאינו בגדר סוד מסחרי. בית הדין קבע, כי העובד פגע באינטרס קנייני מובהק של המעביד, בחוסר תום לב ותוך הפרת חובת הנאמנות המוגברת כלפיו.

ניתן לראות ברשימה סודית של ספקים ושל לקוחות, כמו גם בהסכמים הקיימים בין חברה לספקים, כמסמכים ורשימות המהווים סוד מסחרי
עפ"י פסיקת בית הדין האזורי ובית הדין הארצי לעבודה, ניתן לראות ברשימה סודית של ספקים ושל לקוחות, כמו גם בהסכמים הקיימים בין חברה לספקים, כמסמכים ורשימות המהווים סוד מסחרי.

בית הדין יגביל את חופש העיסוק של העובד רק במקרה של שימוש בסוד מסחרי שיפגע בעסקו של המעביד
להלן עיקרי פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה, החוזר על הלכת צ'ק פוינט, לפיה בית הדין לא יתן צו מניעה המגביל את חופש עיסוקו של העובד, אלא אם כן עבודתו של העובד אצל המעסיק החדש, מאיימת על עצם קיומו של המעסיק הקודם.

רשימת לקוחות איננה בהכרח סוד מסחרי של המעסיק
עפ"י פסיקת בית הדין הארצי לעבודה, רשימת לקוחות תזכה להגנה רק אם הינה סודית. בנוסף, יש להתחשב בהיקף התחרות בין המעסיק הקודם והמעסיק החדש ויש להביא בחשבון את ההשקעה של המעסיק הקודם במשיכת לקוחות ואת החיסכון בהשקעה למי שנגלה לו הסוד המסחרי.

השקעת משאבים מיוחדים ויקרים בהכשרת עובד, יכולה להצדיק את הגבלת עיסוקו
עפ"י פסיקת בית הדין הארצי לעבודה, במקרה בו המעסיק השקיע משאבים מיוחדים ויקרים בהכשרת העובד ובעקבות זאת התחייב העובד לעבוד אצלו למשך תקופה מסוימת, ניתן להצדיק את הגבלת העיסוק של העובד למשך תקופה מסוימת, כתמורה עבור ההשקעה של המעסיק בהכשרתו.

עובד זכאי לבקש מבית הדין לעבודה צו זמני האוסר על מעבידו לשעבר לפעול כדי למנוע ממנו להיות מועסק ע"י מעביד חדש
בית הדין האזורי לעבודה קבע, כי עובד זכאי לבקש מבית הדין לעבודה צו זמני האוסר על מעבידו לשעבר לפעול כדי למנוע ממנו להיות מועסק ע"י מעביד חדש.

הגבלת חופש עיסוק – אי מתן תוקף לתניה חוזית מגבילה
ביום 4.6.99 ניתן בביה"ד הארצי לעבודה פסק דין חדשני בהקשר לאי מתן תוקף לתניה בחוזה עבודה המחייבת שמירה על סודות מסחריים ואוסרת תחרות של עובד במעסיקו הקודם. ביה"ד קבע בפסק דין זה קריטריונים חדשים אותם יש לבחון כאשר ישנה תניה חוזית מגבילה בחוזה עבודה.

רשימת לקוחות שהיא נחלת הכלל אינה סוד מסחרי המצדיק הגבלת חופש העיסוק
לטענת המעסיקה הקודמת של רויטל, מיד לאחר תחילת עבודתה של רויטל אצל המעסיקות החדשות היא החלה לספק להן את רשימת הלקוחות שלה, דבר אשר הנו בבחינת גזל סוד מסחרי שלה. כמו כן, טענה המעסיקה כי רויטל מסרה את מחיר העיסקאות אשר היא מבצעת עם לקוחותיה, למעסיקות החדשות. המעסיקה מבקשת מבית הדין לעבודה, מתן צו מניעה זמני להגבלת חופש העיסוק של רויטל.

קטגוריה ראשית » חופש העיסוק פריטים: 13
כל הזכויות שמורות להילה פורת, עו"ד
טל: 072-2570600
סימפלי סמארט בניית אתרים
עמוד הבית מאמרים צור קשר